دکوپاژ ، منجی ظروف شیشه‌ای خاک خورده

دکوپاژ ، منجی ظروف شیشه‌ای خاک خورده

دکوپاژ، منجی ظروف شیشه‌ای خاک خورده

شاید خیلی از شما تا به حال درباره هنر دکوپاژ مطالب مختلفی شنیده باشید، برخلاف تصور عوام این هنر قدمتی نسبتا طولانی دارد و اگر امروزه نام هنر دکوپاژ روی زبان‌ها افتاده است، به دلیل گران شدن روز افزون لوازم خانه است.

یکی از شاخه‌های محبوب هنر دکوپاژ، دکوپاژ روی شیشه است. شما می‌توانید با کمک گرفتن از روش‌های انجام دکوپاژ روی شیشه، جانی تازه به ظروف قدیمی خانه خود ببخشید. از آن جایی که امروزه خرید و فروش عمده مواد شیمیایی برای عوام فراهم است و فرآیند دکوپاژ نیز آنچنان پیچیدگی ندارد، شما می‌توانید با پیروی از دستور‌العمل‌های زیر به راحتی ظروف خانه خود را زیباتر کنید.

دکوپاژ ، منجی ظروف شیشه‌ای خاک خورده

مراحل انجام دکوپاژ روی شیشه

فرقی ندارد که بخواهید روی ظروفتان نقاشی بکشید یا آن‌ها را دکوپاژ کنید، پیش از شروع هرگونه فعالیت هنری روی شیشه، باید ابتدا آن را تمیز کرد. این تمیز کاری صرفا محدود به شست و شوی ظروف با آب صابون نمی‌شود، برای دکوپاژ یا نقاشی روی شیشه ابتدا باید شیشه را به کمک الکل پاک کنید. بعد از این که شیشه را به خوبی تمیز کردید، وقت انتخاب طرح فرا می‌رسد، برای طرح دکوپاژ می‌توانید از کاغذ کادو، دستمال کاغذی طرح دار و یا پارچه‌های نازک استفاده کنید.

دستمال یا پارچه انتخابی شما، باید بزرگ‌تر از ظرف شیشه‌ای باشد، در واقع شما باید بسته به شکل هندسی ظرفتان و با فرض این که طول هر ضلع ظرفتان n باشد، پارچه را به شکل ظرف و با ابعاد n+3 سانتی متر برش بزنید. اگر ظرفتان دایره‌ای باشد، باید قطر دایره‌ای که روی پارچه می‌برید سه سانتی متر بیشتر از قطر ظرف باشد. بعد از برش زدن پارچه، نوبت به چسب کاری ظرف می‌رسد. شما نمی‌توانید چسب را بدون ترکیب کردن با آب روی شیشه بمالید و باید ابتدا آن را با نسبت دو به یک با آب ترکیب کنید.

پس از به دست آمدن مخلوط چسب، زمان چسب مالی کردن شیشه فرا می‌رسد، بنابراین در این مرحله بایستی پشت ظرفتان را به خوبی چسب مالی کنید. پس از چسب مالی کردن ظرف، پارچه مورد نظر را به دقت روی ظرفتان بچسبانید و صبر کنید تا چسب خشک شود. پس از خشک شدن چسب نوبت بریدن اضافات پارچه فرا می‌رسد. تمام شد، شاید باورتان نشود اما فرآیند دکوپاژ شیشه به همین سادگی بود.

شست و شو ظروف دکوپاژ

نکته قابل توجه این است که ظروف دکوپاژ شده، بیشتر جنبه تزئینی دارند و نمی‌توان آن‌ها را مانند ظروف عادی شست. با این حال این بدان معنا نیست که ظروف دکوپاژ شده غیرقابل شست و شو هستند ، بلکه می‌توان آن‌ها را با شست و شوی ملایم تمیز کرد. برای این که به مقاومت کارتان در برابر آب بیافزایید، می‌توانید از کریستال سرورنیک استفاده کنید.

حالا وقتش رسیده تا با نوسازی ظروف خانه، همه را مات و مبهوت کنید. اگر قصد دارید از این روش برای کسب درآمد استفاده کنید، باید هرچه زودتر دست به کار شوید چراکه بازار کار این هنر بسیار داغ است و افراد زیادی در تلاش‌اند که راهی برای ورود به این بازار کم دردسر و پرطرفدار پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code