گرافیتی و شابلون

گرافیتی و شابلون

گرافیتی و شابلون

شابلون گرافیتی ، سبکی از گرافیتی است که اخیرا سر هنرمندان خیابانی را به خود گرم کرده است. هنرمندان علاقه‌مند به شابلون گرافیتی، با استفاده از شابلون‌های پلاستیکی، کاغذی و یا حتی چوبی، اقدام به کشیدن چندباره طرح‌هایی مخصوص یا نوشتن متن‌های خاص روی دیوارها می‌کنند. نوع رنگی که پیروان هنر شابلون گرافیتی از آن استفاده می‌کنند، عموما شامل رنگ‌های افشانه‌ای است. بعضی اوقات هنرمندان از شابلون‌ چند لایه و رنگ‌های اضافی برای عمیق‌تر کردن تصاویر استفاده کنید.

هر فرد انگیزه منحصر به خود را برای استفاده از شابلون دارد. برای برخی استفاده از شابلون روشی ساده برای انتقال مفاهیم سیاسی مختلف است، در حالی که برخی دیگر انگیزه‌های فرهنگی دارند و قصدشان از استفاده شابلون همگانی کردن شور و شوق هنری در جامعه است. با این حال نمی‌توان این موضوع را انکار کرد که هدف بسیاری از افراد علاقه‌مند به شابلون گرافیتی رسیدن به شهرت است. استفاده از الگو برای خلق گرافیتی، نه تنها نماینده ضعف هنرمند نیست بلکه نشان دهنده مهارت هنرمند در امر طراحی و هنرهای دستی است.

تاریخچه شابلون گرافیتی

استفاده از شابلون برای خلق گرافیتی از سال 1960 آغاز شد. ارنست پیگنون اولین هنرمندی بود که از شابلون برای خلق آثار گرافیتی استفاده کرد. حملات هسته‌ای، موضوعی بود که ارنست پیگنون در اولین گرافیتی‌اش به آن پرداخت. پس از ارنست پیگنون، استفاده از الگو برای خلق گرافیتی در فرانسه رنگ باخت. هم زمان با کم رنگ شدن سبک شابلون گرافیتی در فرانسه، هنرمندان آمریکایی روز به روز بیشتر به این سبک از نقاشی علاقه‌مند ‌شدند.

بر همین اساس می‌توان ادعا کرد که اگرچه فرانسوی‌ها ابداع کننده این سبک از گرافیتی بودند، اما شابلون گرافیتی، بلوغ خود را مدیون هنرمندان آمریکایی است. پس از آمریکایی‌ها، این استرالیایی‌ها بودند که به این سبک از گرافیتی علاقه‌مند شدند. اگرچه استرالیایی‌ها کشیدن این سبک گرافیتی را از آمریکایی‌ها آموخته بودند، با این حال نمادهای به کار رفته در کار هنرمندان استرالیایی، کاملا متفاوت از نمادهایی است که هنرمندان آمریکایی از آن‌‌ها استفاده می‌کنند.

گرافیتی و شابلون

علاقه هنرمندان سراسر جهان به کشیدن این سبک

امروزه هنرمندان سراسر جهان به کشیدن این سبک از گرافیتی علاقه نشان داده‌اند و از طریق اینترنت کارهایشان را با هم به اشتراک می‌گذارند. نکته مهم این است که توجه مردم جامعه به گرافیتی نیز روز به روز رو به افزایش است. بنکسی یکی از هنرمندانی است که به کشیدن گرافیتی‌های فوق‌العاده، با مفاهیم سیاسی و اعتراضی شهرت دارد. توجه مردم به آثار بنکسی به اندازه‌ای زیاد است که برخی از آثار وی با قیمت‌های کلان در حراجی‌های مطرح دنیا فروخته شده‌اند.

تازه‌ترین فعالیت بنکسی نمایشگاه متحرکی است که در یک کشتی‌ فرانسوی برگزار کرده است. متاسفانه پرداختن به گرافیتی در ایران آنچنان مورد اقبال هنرمندان قرار نگرفته است، و گرافیتی‌های موجود بر سطح دیوارهای شهر تهران، عمدتا شامل طرح‌های بی‌مفهوم و مبهم هستند.

بسیاری از افراد گرافیتی را مکمل موسیقی رپ می‌دانند، به همین جهت در آمریکا برخی از هنرمندان خیابانی دست به طراحی نقوش مرتبط با هیپ هاپ می‌زنند. از آن جایی که نگاه هنرمندان ایران تا حدود زیادی به خارج از کشور است، بخش عمده‌ای از گرافیتی‌ها در ایران نیز نمایانگر فرهنگ هیپ هاپ آمریکایی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × = 6