رنگرزی چرم چگونه است

رنگرزي چرم

انواع رنگرزی و روغن كاری چرم

پس از دباغی یكی از مهم ترین اقداماتی كه بر روی چرم انجام می شود رنگرزی چرم و سپس در سطح بعدی روغن كاری چرم می باشد. این كار علاوه بر این كه دوام چرم را بالاتر می آورد كمك می كند كه چرم را در صنایع مختلف نیز بهتر استفاده كنند. علاوه بر این دنیای انسان سرشار از رنگ است و در هر زمینه ای كه توانسته رنگ را دخالت داده است. رنگ كردن یا در اصطلاح رزنگرزی چرم به دو صورت انجام می گیرد :

با استفاده از مواد رنگی معدنی

در این روش رنگرزی چرم را در مواد رنگی معدنی كه قابلیت حل شدن در آب را ندارند قرار می دهند. این رنگ ها قدرت پوشش دهی بسیار بالایی دارند.

با استفاده از مواد رنگی آلی

رنگ های آلی در آب حل می شوند. در این روش چرم را با این مواد رنگ می كنند. قدرت پوشش دهی آن ها از مواد رنگی معدنی پایین تر است. این رنگ‌ها را بر اساس نفوذ در الیاف چرم، به سه دسته رنگ‌های کاتیونی، آنیونی و مواد رنگی غیر قابل حل در آب تقسیم می‌کنند.

رنگرزي چرم

روغن كاری چرم

پس از رنگرزی چرم برای جلوگیری از سفت شدن و یا سخت شدن چرم نوبت به مرحله روغن كاری می رسد. در این مرحله چرم انعطاف بیش تری پیدا می كند و در برابر آب نیز مقاوم تر می شود. هم چنین روغن كاری باعث افزایش عمر چرم می شود و باعث می شود میزان گرمای نفوذی به چرم كمتر شود.

انواع روغن ها

در حالت كلی سه دسته روغن برای چرم استفاده می شوند. روغن های گیاهی یا حیوانی ، واكس ها یا روغن های معدنی و پارافین، مواد چرب مصنوعی چون هیدروکربن‌های کلردار. .

روغن های حیوانی شامل پیه گاوی ، پیه گوسفندی ،‌روغن سم ،‌ روغن ماهی و روغن نهنگ می باشد.

روغن های گياهي شامل روغن نارگیل ،‌ روغن كرچك ، روغن بزرك و روغن پشم یا لانولین می باشد.

موم ها نیز شامل سه مدل ( موم كارنوبا ،‌ موم زنبور عسل و موم پارافین ) می باشند.

انواع برق كننده ها

پس از دباغی، رنگرزی و روغن كاری چرم نوبت به استفاده از براق كننده ها می رسد. براق كننده ها نیز انواع مختلفی دارند كه شامل ، مواد براق كننده رزینی ، مواد براق كننده پروتئینی ،و مواد براق كننده نیترو سلولوز می باشند. ماده موثره براق كننده هاي چرم عمدتا لاك می باشد و حلال آن ها متفاوت است. هم چنين به همراه حلال مواد ديگري در آن ها استفاده مي شود كه هر كدام برق خاصی به چرم مي دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =