رنگ شناسی در نقاشی

رنگ شناسی

رنگ شناسی در نقاشی چه کاربردی دارد؟

در نقاشی یکی از مهم ترین مفاهیم اولیه رنگ و شناخت رنگ است. نقاش باید انواع رنگ ها را بشناسد و بداند کدام یک در کجا کاربرد دارد.از ترکیب رنگ ها چه رنگی حاصل می شود و برای استفاده در کجا کاربرد دارد. در واقع مهم ترین چالش هر نقاش همین موضوع رنگ شناسی می باشد. جمله ی معروفی هست که می گوید رنگ ها روح دارند و زنده اند. رنگ ها مانند کلمات می مانند برای نویسنده ، رنگ ها می توانند سخن بگویند.برای درک بهتر رنگ و رنگ شناسی از چرخه ی رنگ استفاده می شود.

چرخه رنگ ابزاری است برای درک بهتر انسان از رنگ و ترکیب رنگ. اگر برای ترکیب رنگ ها و انتخاب رنگ دچار تردید باشید و یا به دنبال اطلاعاتی درباره هماهنگ کردن رنگ ها می گردید مناسب ترین منبع اطلاعاتی شما همین چرخه رنگ است. چرخه رنگ از دو مثلث و یک دایره تشکیل شده است. مثلث وسط  رنگ های اصلی را در بر دارد. مثلث دوم رنگ های ثانویه و مثلث سوم شامل بقیه رنگ ها و رنگ های ترکیبی می شود که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

همانطور که مشاهده می کنید در چرخه رنگ سه رنگ اصلی یعنی قرمز، آبی و زرد در وسط تصویر قرار دارند. از ترکیب هر کدام از آن ها رنگ های ثانویه به دست می آیند. در تصویر رنگ سبز، نارنجی و بنفش رنگ های ثانویه هستند که مثلث ما را بزرگتر کرده اند. رنگ سبز را در نظر بگیرید. در حلقه آخر هر چه سبز به سمت زرد حرکت کرده است رنگ روشن تری دارد و هر چه به سمت آبی حرکت کرده سبز تیره تر شده است.

برای تشخیص رنگ مکمل هر رنگ نیز باید ببینید که کدام یک در ترکیب استفاده شده رنگ نمی باشند. مثلا برای رنگ بنفش که از ترکیب رنگ آبی و قرمز به دست آمده است رنگ مکمل زرد است. یا برای نارنجی که از ترکیب دو رنگ قرمز و زرد حاصل شده رنگ مکمل آبی می باشد. به عنوان تعریف کلی رنگ هایی که مقابل یکدیگر در دایره رنگ قرار دارند به عنوان رنگ های مکمل شناخته می شوند.

رنگ های متشابه در چرخه رنگ

به رنگ هایی گفته می شود که در دایره رنگ در کنار هم دیگر قرار گرفته اند. خصوصیت این رنگ ها این است که در طبیعت یافت می شوند و بسیار خوب با رنگ کناریشان ترکیب می شنوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

51 − 45 =