معنای رنگ‌ها در جواهرات

معنای رنگ‌ها در جواهرات

برای این که معنای رنگ‌‌های به کار رفته در جواهرات را بدانید، نیازی به شناختن همه سنگ‌هایی که در جواهرسازی کاربرد دارند نیست. جواهرسازان در هنگام خلق آثارشان، ضمن توجه به معنای رنگ‌های مختلف، آن‌ها را بر اساس مفاهیم زیبایی‌شناسانه در کنار یکدیگر می‌چینند. بنابراین اگر شما نیز با معنای رنگ‌ها در جواهرات آشنا شوید، علاوه بر این که در هنگام انتخاب جواهرات آگاهانه‌تر عمل می‌کنید، استفاده از جواهرات برایتان لذت‌بخش‌تر نیز خواهد شد.

پیش از این که درباره منشا رنگ‌ها در صنعت جواهرات صحبت کنیم، بیایید معنای هر رنگ را به صورت خلاصه بیان کنیم:

رنگ سفید نماد ایمان، پاکی، حقیقت و معصومیت است.

رنگ آبی نماد اشرافیگری، خودشناسی، وفاداری و روابط عمومی بالا است.

رنگ سبز نماد رشد، پیشرفت، امید و انتظار است.

رنگ قرمز نماد عشق، شور، نیرو، تلاش و اعتماد به نفس است.

رنگ صورتی نماد عشق، عزت‌نفس و مهربانی است.

رنگ بنفش نشان معنویت، خرد، وقار و لاکچری بودن است.

رنگ زرد نماد اعتماد به نفس، خوش‌بین بودن و قدرت درونی است.

حال که از معنای رنگ‌ها را در جواهرات آگاهی پیدا کرده‌اید، قصد داریم شکیل‌ترین منابع رنگ در جواهرسازی را به شما معرفی کنیم.

مطلب پیشنهادی :

سنگ ها و نگین های پرکاربرد در ساخت زیورآلات

 

منبع و معنای رنگ‌ها در طیف زرد

منبع و معنای رنگ‌ها در طیف زرد

Quartz لیمویی، یاقوت، بریل طلایی، کرایزوبریل، گارنت و زیرکُن، از جمله مهم‌ترین منابع رنگ زرد در هنر جواهرسازی هستند که از بین آن‌ها زیرکن از اهمیت و جلوه خاصی برخوردار است. درخشش چشم‌گیر زیرکن، آن را به جایگزنی مرسوم و مناسب برای الماس تبدیل می‌کند. معنای رنگ‌ها در جواهرسازی، از شیوه ساخت و تهیه جواهرات نیز الهام می‌پذیرد، مثلا برای به دست آمدن رنگ زرد، باید عملیات حرارتی شدیدی روی سنگ‌ها انجام بگیرد، به همین دلیل جواهرات زرد رنگ‌ را نماد قدرت درونی می‌دانند. زیرکن مقاومت نسبتا بالایی در برابر خراشیدگی از خود نشان می‌دهد، اما ممکن است گاهی شکننده باشد.

منبع و معنای رنگ‌ها در طیف سفید

زیرکن سفید، اپال، توپاز سفید و یاقوت، از مهم‌ترین منابع رنگ سفید هستند که به صورت عمده در صنعت جواهرسازی استفاده می‌شوند. یاقوت سفید، گران‌ترین جایگزینی است که برای الماس پیدا می‌شود. یاقوت را معمولا به عنوان سنگی قیمتی شناخته می‌شود که نمونه‌های رنگارنگ آن از محبوبیت بیشتری در میان مردم برخوردار است، با این حال کافی است یک بار درخشش یاقوت سفید را روی جواهرات خود ببینید، تا طرفدار استفاده از یاقوت سفید شوید.

با همه این تعاریف، وقتی صحبت از جواهرات سفید رنگ می‌شود، همه یاد فرزند گران قیمت کربن، یعنی جناب الماس می‌افتند. قابلیت انعکاس و پراکنده کردن نور توسط الماس به شدت زیاد است، به همین دلیل اگر ده سنگ قسمتی سفید مختلف را کنار یک دیگر بچینید، به احتمال زیاد در نگاه اول متوجه برق بی‌نظیر الماس خواهید شد.

منبع و معنای رنگ‌ها در طیف بنفش

منبع و معنای رنگ‌ها در طیف بنفش

آمیتیسیت، محبوب‌ترین جواهر بنفش رنگ موجود در صنعت جواهرسازی است و جدای از محبوبیت، استفاده از آن مقرون به صرفه است و از سختی مناسبی نیز برخوردار است. در روزگاران قدیم، آمیتیسیت، سنگی بسیار قیمتی و کمیاب بود، تا این که منابع عظیمی از آن در کشورر برزیل پیدا شد و قیمت آن رفته رفته کاهش پیدا کرد. آمیتیست می‌تواند هر رنگی در طیف بنفش را ارائه دهد، اما برای این که رنگ و درخشش آن را حفظ کنید، باید از آن به خوبی مراقبت کنید و تا حد ممکن آن را به دور از نور خورشید نگهدارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =