شناخت انواع چرم طبیعی

چرم طبیعی

چرم طبیعی چیست

انسان به مرور زمان از هر بخش طبیعت كه توانسته به نفع خود استفاده كرده است. پوست حیواناتی هم چون گاو، گوسفند، مار، كوركودیل، كوسه و شترمرغ نیز جز این موارد طبیعی می باشد. در واقع چرم حاصل دباغی شده پوست حیوانات مختلف می باشد. در واقع چرم سازی یا دباغی به مجموعه عملیاتی گفته می شود كه در آن پوست خام حیوانات به چرم تبدیل می شود.

چرا دباغی نیاز است ؟

پوست تازه حیوانات نرم و مرطوب است. اگر مدتی بگذرد خشك می شود و بوی تعفن و گندیدگی می گیرد. اگر هم خشك شود و باز مرطوبش كنیم دوباره بوی تعفن می دهد. برای جلوگیری از اینكه پوست حیوانات از بین نرود و قابلیت استفاده در صنایع مختلف را پیدا كند پوست را دباغی می كنند.

دباغی به دو روش دستی و ماشینی صورت می گیرد. در روش دستی با روش ها و ابزارهایی مانند مازوج و آرد جو چرم را دباغی می كنند و مدت زمان آماده سازی آن طولانی تر از دباغی ماشینی می باشد. البته اگر چرم ماشینی را با چرم دستی قیاس كنید خواهید فهمید كه چرمی كه به صورت دستی دباغی شده است كیفیت مطلوب تری نیز دارد.

چرم طبیعی

انواع چرم طبیعی دباغی شده

چرم های دباغی شده تقسیم بندی های بسیار گوناگونی دارند كه در ادامه به بررسی معروف ترین آن ها می پردازیم

چرم طبیعی گیاهی

به جرات بهترین نوع دباغی می باشد. در این روش با استفاده از مواد روغنی حیوانی ای گیاهی و ساقه برخی گیاهان دباغی صورت می گیرد. نتیجه این كار این است كه سازگاری این چرم با طبیعت و به خصوص پوست انسان بسیار بالاست.

چرم كرومی

چرمی است كه مواد اصلی آن برای دباغی بر پایه كروم باشد. به علت آنكه كیفیت این نوع چرم كم است گاها سازنده بر روی آن ها چاپ می زند تا عیوب آن كمتر مشخص باشد.

چرم جیر

از این مدل چرم بیشتر به عنوان آستر استفاده می شود. بیشتر اوقات از پوست بز و گوسفند برای این نوع دباغی استفاده می شود. در فرایند دباغی سطح گوشتی آن را به صورت مخمل در می اورند. از این جهت مناسب برای آستر می باشد.

چرم اشبالت

بسیار شبیه به چرم جیر است اما كیفیت آن پایین تر است. در واقع در این روش چرم های ضخیم را ورقه ورقه می كنند و از آن را دباغی می كنند. در نتیجه یك طرف آن ریش می شود كه آن را به صورت مخمل دباغی می كنند.

چرم نبوك

از نظر ظاهری مانند چرم اشبالت و چرم جیر است. تفاوت آن این است كه سطح لطیف تری دارد و این به خاطر پرداخت ظریف تر آن نسبیت به سایر چرم هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 8 =