دکوپاژ چیست؟

دکوپاژ چیست؟

دکوپاژ چیست؟

دکوپاژ گونه‌ای از هنر دکوراتیو است که طی آن به کمک کاغذهای رنگی، شیوه‌های مخصوص نقاشی، ورقه‌های فلزی و سایر وسایل تزئینی، جانی تازه به وسایل قدیمی خانه، از جمله ظروف شیشه‌ای خاک خورده و جعبه‌های چوبی می‌بخشند. شما می‌توانید یک سطح را چندین بار دکوپاژ کنید و به همین سادگی برای تزئین وسایلتان از دکوپاژ چند لایه استفاده کنید. برای این که کار دکوپاژ شما به طبیعی‌ترین شکل ممکن دربیاید، باید روی سطح کارتان در حدود سی لایه وارنیش بکشید. شما همچنین می‌توانید با کمک تکنیک‌های متنوع برش زنی، دکوپاژهای سه بعدی خلق کنید. امروزه شما با یادگیری این هنر، نه تنها می‌توانید زیبایی خانه خود را دو چندان کنید، بلکه می‌توانید یک کسب و کار کوچک خانگی نیز راه بیاندازید.

تاریخچه دکوپاژ

واژه دکوپاژ در اصل واژه‌ای فرانسوی به معنای برش زدن است. قدیمی‌ترین نمونه‌های دکوپاژ در منطقه سیبری غربی کشف شده است. این نمونه دکوپاژ شده، در واقعی یک شانه سر است. به احتمال زیاد، چینی‌ها اولین مردمانی بودند که دکوپاژ را خلق کردند. به هر حال این مردم کشور ایتالیا بودند که برای اولین بار این هنر را به مردم اروپا معرفی کردند.

دکوپاژ

تحول صنعت وسایل تزئینی در فلورانس

در قرن هجدهم میلادی، هنرمندان ساکن در فلورانس ایتالیا تصمیم گرفتند از هنر دکوپاژ برای ساخت وسایل تزئینی استفاده کنند. هنرمندان ایتالیایی، با در هم آمیختن این هنر، با هنرهای بومی ایتالیا، مانند طلا کاری، توانستند انقلابی در تجارت وسایل تزئینی به وجود بیاورند. مجموعه آثاری که به سبک آثار خلق شده به دست هنرمندان قرن هجدهم ایتالیایی طراحی شده‌اند، تحت عنوان آنتیک شناسایی می‌شوند. در حقیقت شیوه این هنرمندان اینگونه بود که ابتدا سطح مورد نظر خود را به وسیله طلا کاری و سایر تکنیک‌های رایج هنری تزئین می‌کردند و سپس در وسط تزئیناتشان از یک تصویر دکوپاژ شده استفاده می‌کردند. این تصاویر عموما شامل آثار هنری معروف و یا دارای مضامین مذهبی بودند.

با این حال با حرکت جامعه ایتالیا در مسیر سکولاریسم و ورود بیشتر گردشگران به این کشور، آب و رنگ تصاویر چسبانده شده روی سطوح نیز تغییر پیدا کرد. افرادی که در انجام کار دکوپاژ استاد هستند را تحت عنوان دکوپئور یا «decoupeur» می‌شناسند. این روزها این هنر در ایران بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. شاید بتوان این طور گفت که توجه خاندان سلطنتی بریتانیا به این هنر، یکی دیگر از دلایل محبوبیت آن است.

انجام دکوپاژ امروزه

امروزه امکان انجام دکوپاژ برای شما کاملا فراهم است و شما می‌توانید تنها با خریدن چند قلم جنس ساده، اعم از قلمو، وارنیش و چسب شفاف، کارتان را جلو ببرید. تبدیل وسایل خاک خورده و قدیمی به وسایل زیبا و تزئینی کار کمی نیست، اما می‌توانید مطمئن باشید که توانایی برآمدن از پس آن را دارید و تنها چیزی که برای انجام این کار نیاز دارید یک سطح شیشه‌ای یا چوبی مناسب، به همراه صبر بسیار زیاد. بی‌شک اگر در کارتان عجله به خرج دهید، کارتان خراب خواهد شد. با این حال اگر دو فاکتوری که پیش‌تر ذکر کردیم را در اختیار دارید، همین حالا دست به کار شوید و وسایل قدیمی خانه خود را به وسایل آنتیک و خواستنی تبدیل کرد.

دکوپاژ چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code