چرا از پوست حيوانات يا چرم استفاده می كنيم

پوست حيوانات

خواص پوست برخی حیوانات

همان گونه كه می دانید انسان از پوست حيوانات استفاده می كند. آن را دباغی می كند و در وسایل و لباس  های خود از آن استفاده می كند. در حالت عادی در صنعت چرم بیشتر از پوست گاو و گوسفند استفاده می شود. دلیل آن هم بسیار واضح است. فراوانی این نوع حیوان باعث شده تا صنعت گران این حرفه از پوست آن ها استفاده كنند. البته این كار برای مصرف كننده نیز قیمت مناسب تری دارد. چرا كه هر چه چیزی كم یاب تر و نادر تر باشد قیمت آن بیشتر می شود. چرم به دو نوع چرم طبیعی و چرم مصنوعی دسته بندی می شود.

در نتیجه قیمت پوست جانوارنی مانند كوروكودیل و سوسمار ،‌ مار، شترمرغ ، مارمولك، كانگورو بسیار بسیار گران است و جز محصولات لوكس به حساب می آید. هم چنین پوست هر جانوری خاصیت های مختلفی دارد كه با توجه به آن ها می توان در مصارف گوناگون از ان ها استفاده كرد. در ادمه به برخی از این خواص اشاره مختصری خواهیم داشت.

پوست حيوانات

خواص چرم مار و مارمولك

به ماهیت خزندگان توجه كنید! بدن آن ها دائما در حال سایش است و مدام به سطوح گوناگون كشیده می شود ولی بدن آن ها سالم است. دقیقا درست متوجه شدید پوست مار و مارمولك استحكام بسیار بالایی دارد و نازك است. هم چنین از نظر قیمت هم جز چرم های گران به حساب می آیند. نكته جالب اینجاست كه پوست مار از پوست مارمولك ارزان تر است.

خواص چرم كروكودیل و سوسمار

این نوع چرم طرح های بسیار چشم نوازی دارد. آنقدر با ارزش است كه در آن در ساخت چمدان و برخی لباس های زنانه لوكس استفاده می شوند. البته نوع تقلبی آن نیز موجود است كه همان چرم گاو است ولی طرح پوست این حیوانات را دارد.

خواص چرم كانگورو

از میان انواع و اقسام چرم ، چرم كانگورو برای صنعت كفاشی بهترین نوع می باشد و عمر طولانی دارد. این چرم به راحتی ترك بر نمیدارد و پاره نمی شود. به همین دلیل در كفش كه به این دو علت از بین می رود بسیار مناسب است.

خواص چرم شتر مرغ

در بین انواع پرندگان شترمرغ دارای پوست ضخیم تر و محكم تری می باشد. چرم این حيوان بسیار مرغوب حساب می شود و در ساخت چمدان، كیف و كفش از آن استفاده می شود.

خواص چرم طبيعی گاوی ( گوساله ای)

اين مدل چرم الياف بسيار متراكمی دارند از اين جهت بسيار مقاوم می باشند. چرم گاوی در ضخامت های گوناگون و به صورت نرم و خشك در بازار موجود است. بيشتر برای تهيه كيف ، لباس و دستكش استفاده می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 × 1 =