از موزائیک تا بازی‌های ویدیوییinvader

اکثر مردم بدون توجه به ذات هنری موزائیک، روزانه هزاران بار از کنار موزائیک‌کاری‌های invader عبور می‌کنند. موزائیک را می‌توان میعادگاه اقسام مختلف هنرهای زیبا دانست. به طور سنتی، موزائیک را الگویی می‌دانند که از اجزای کوچک‌تر ساخته شده. هنرهای زیبا شامل شش هنر موسیقی، معماری، سینما، تئاتر، تندیس گری و نقاشی است، که از بین این شش هنر، بارقه سه هنر، یعنی معماری، نقاشی و تندیس گری را می‌توان در موزائیک پیدا کرد. تعریف مدرن موزائیک، چندان تفاوتی با تعریف سنتی آن ندارد، جز این که امروزه مواد اولیه و ابزارهای پیشرفته‌تری برای ساخت قطعات کوچک در دسترس هنرمندان فعال در این حوزه قرار گرفته.

با توجه به این که مجامع غربی، در دوره رنسانس، تصمیم گرفتند نقاشی‌های دیواری بزرگ را جایگزین موزائیک‌ کنند، نقش این هنر در اروپا به تدریج کم‌رنگ شد. با این همه، برخی از هنرمندان ایتالیایی همچنان به این هنر وفادار ماندند، و همین موضوع از خشکیده شدن ریشه‌های هنر موزائیک کاری در اروپا جلوگیری کرد تا روزی پرچ به دست invader برسد. قدمت این هنر در ایران به بیش از دو هزار سال پیش برمی‌گردد، اولین استفاده ثبت شده از موزائیک در جامعه ایران، مربوط به دوران شاپور اول ساسانی است. این تنها بخشی از تاریخ این هنر عظیم است، هنری که بی‌شک تاثیر غیرقابل انکاری روی شکل گیری جامعه بشری مدرن داشته. در ادامه نمونه‌ای از این تاثیرات را برایتان مثال خواهیم زد.

داستان invader و موزائیک‌هایش

Invader هنرمندی فرانسوی است که به صورت کاملا ناشناس، کوچه‌ها و خیابان‌ها را به وسیله هنر خود زیباتر می‌کند. تا به حال هزاران اثر از او، در سی‌وسه کشور مختلف جهان ثبت شده که معروف‌ترین آن‌ها، مربوط به زمانی است که invader تصمیم گرفت تصویر شخصیت‌های pac man را روی دیوارهای شهر پیاده کند و از آن زمان تاکنون، آثار مختلفی از او روی دیوار شهرهای مختلف ثبت شده. جالب است بدانید که invader تاکنون راهنما و نقشه‌های متعددی منتشر کرده، تا مخاطبانش بتوانند با کمک آن نقشه‌های مخصوص، آثار وی را در نقاط مختلف دنیا پیدا کنند، آثاری که از هنگ کونگ تا نیویورک سیتی پخش شده‌اند و برای دیدن همه آن‌ها باید زمان قابل توجهی صرف کرد.

داستان invader و موزائیک‌هایش

ناشناس بودن invader

جالب است بدانید که حتی مادر و پدر invader نیز نمی‌دانند که او، همان invader معروف است، آن‌ها گمان می‌کنند که فرزندشان کارگر کارخانه است و به گفته invader، تنها افراد معدودی هستند که از هویت واقعی او باخبرند. Invader برای این که از شناسایی شدن جلوگیری کند، همواره با ماسک جلوی دوربین‌ شبکه‌های خبری ظاهر می‌شود و پروژه‌های خود را بدون اعلان قبلی در ساعات شب به پایان می‌رساند. جالب است بدانید که طی فیلم مستندی که شخص بنکسی در سال 2011 تولید کرد، invader نیز حضور پیدا کرد و این دو هنرمند ناشناس و بزرگ، ادعا کردند که نسبت فامیلی نزدیکی (در حد عموزاده) با یک دیگر دارند.

هنر موزائیک، از آنچه که بر دیوار کاخ شاپور اول نقش بسته بود، تا آن چه که امروز invader بر روی دیوار شهرهای مختلف دنیا ثبت می‌کند، مسیر بسیار طولانی را طی کرده است. هنر و جامعه در مقاطع مخالف باعث پیشرفت یک دیگر شده‌اند و هنر موزائیک نیز از این قضیه مستثنی نیست. روزگاری مردم برای ثبت پیام‌هایشان این هنر را گسترش دادند و امروز این هنر با انتقال پیام‌های اجتماعی، باعث گسترش شعور در جامعه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code