باید بدانیم کاشی چیست

کاشی چیست

کاشی چیست

كاشی یا سنگ مصنوعی ،‌محصولاتی است سفالی یا سرامیكی كه در نازك كاری و تزیین داخلی بنا ها و ساختمان ها استفاده می شود. در سالیان دور شهر كاشان به عنوان مركز صنعت سفال گری مشهور بوده است. نام كاشی در واقع از نام این شهر گرفته شده است. در حالت كلی كاشی به دو نوع كفی و دیواری تقسیم بندی می شود. در بازار نوع كف پوش آن را اصطلاحا سرامیك می گویند. در واقع تفاوت كاشی كف با كاشی دیوار در استحكام، كیفیت لعاب و درصد جذب آب می باشد. اگر لعاب روی كاشی از جنس سرامیك باشد به آن سرامیكی می گویند.البته می دانیم که بطور کلی به مواد غیر آلی غیر معدنی جامد و غیر فلزی ، سرامیک گفته میشود.

كاشی فرآورده ای سرامیكی است كه در دمای بالای 1000 درجه سانتی گراد پخت می شود. این محصول انواع مختلفی دارد اما از نظر نوع لعاب در دو نوع لعاب دار و بدون لعاب تولید می شود.لعاب كاشی ها به مدل های مختلف سفید یا رنگی ، براق ، مات یا نمیه مات، ساده و گلدار دسته بندی می شوند.

کاشی چیست

انواع كاشی از نظر پخت 

كاشی ها از نظر نوع پخت آن ها به سه دسته تك پخت ، دو پخت و سه پخت تقسیم می شوند.

  • تك پخت : همان گونه كه از اسمش پیداست یك بار وارد كوره می شود. در این روش پخت بدنه كاشی و لعاب آن به صورت همزمان وارد كوره می شوند و با درجه حرارت بسیار بالا پخت می شوند. این روش پخت برای كاشی های پرسلانی مناسب است.
  • دو پخت :‌ در این روش یك بار بدنه كاشی پخته می شود و سپس لعاب روی آن ریخته می شود و در كوره مخصوص پخت لعاب گذاشته می شود. در این روش لعاب از كیفیت بسیار بالایی برخوردار می شود. معمئلا كاشی های مرغوب مخصوص دیوار را به این سبك پخت می كنند.
  • سه پخت :‌ برای كارهای خاص است. به این صورت كه طرح های خاص روی كاشی ها پخت می شوند. این فرایند در كوره انجام می شود و كاشی آماده را در كوره می گذارند تا طرح مورد نظر روی آن پخته شود.

فناوری نانو در كاشی

علم نانو در تمامی صنعت ها فراگیر شده است.در صنعت كاشی نیز فناوری نانو دخول داشته است و با پوشش ذرات ریز نانومتری بر روی كاشی انجام می شود. این كار درست است كه هزینه زیادی در بر دارد ولی كیفیت كاشی را بالاتر می برد. هم چنین هزینه شست و شو نگهداری آن را بسیار پایین می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code