چگونه رنگ غذا می‌تواند اشتهایمان را باز کند؟

چگونه رنگ غذا می‌تواند اشتهایمان را باز کند؟

چگونه رنگ غذا می‌تواند اشتهایمان را باز کند؟

تا زمانی که پای عمل کردن در میان نباشد، اکثر مردم ادعا می‌کنند که رنگ و ظاهر غذا آنچنان برایشان اهمیت ندارد و این طعم غذا است که آن‌ها را جذب خود می‌کند. با این حال وقتی نوبت به عمل‌گرایی می‌رسد، اوضاع کمی فرق خواهد کرد. تصور کنید که در حال قدم زدن در یک شیرینی فروشی هستید و ناگهان چشمتان به یک شیرینی خوش رنگ و اشتها برانگیز برخورد می‌کند، واقعا چند درصد احتمال دارد که از خیر خوردن شیرینی بگذرید؟

سعی نکنید که از این قضیه فرار کنید، چه بخواهید و چه نخواهید مغز شما با دیدن ظاهر غذا سعی می‌کند طعم آن را حدس بزند و اگر خوراکی که جلوی شما گذاشته شده، ظاهر خوبی داشته باشد، مغز شما تحریک می‌شود و شما دستتان را دراز می‌کنید تا شیرینی را بردارید. اصولا رنگ غذا، اولین چیزی است که در هنگام مواجهه با خوراک چشممان را می‌گیرد.

مغز ما از دوران کودکی، یاد گرفته که چطور هر رنگ را به طعم‌های مختلف مربوط کند. برای مثال همه ما با دیدن رنگ قرمز در غذا، حدس می‌زنیم که با خوردن آن باید بتوانیم طعم گیلاس یا توت فرنگی را احساس کنیم و یا با دیدن رنگ زرد در غذا، ذهنمان به سمت طعم لیمو می‌رود.

چگونه رنگ غذا می‌تواند اشتهایمان را باز کند؟

مغز چگونه غذا را بر اساس رنگ قضاوت می‌کند؟

شواهد نشان می‌دهد که قدمت توجه تاجران به تاثیر رنگ‌ها بر اشتهای مردم، به حوالی سال 1970 برمی‌گردد، در همان حوالی بود که روانشناسان تصمیم گرفتند درباره تاثیر رنگ روی ذائقه مردم تحقیق کنند. طی این تحقیقات، گروهی از دانشمندان با نور پردازی یک اتاق، باعث شدند که غذاهای روی میز خوش رنگ‌تر از آن چه هستند به نظر برسند، در این هنگام افراد حاضر در اتاق با ولع بسیار مشغول به خوردن غذا شدند.

پس از مدتی مجریان آزمایش، افراد حاضر در اتاق را از حقه خود آگاه کردند و در حالی که ادعا می‌کردند با تغییر رنگ نور‌ها، مردم قرار است رنگ واقعی غذاها را ببینند، با تغییر نور پردازی باعث شدند که غذاهای موجود در اتاق کمی سبز و کهنه به نظر برسند، در این هنگام بود که حضار اتاق اشتهایشان را از دست دادند و برخی از آن‌ها غذایی که خورده بودند را بالا آوردند. این اتفاقات همه در حالی روی دادند که غذاهای موجود در اتاق، نه آنقدر خوش رنگ و خوش مزه و نه کهنه بودند.

چه بخواهید چه نخواهید، رنگ‌ها ذهنیت ما نسبت به دنیا را شکل می‌دهند، از لقمه‌های خوراکی که در دهان خود می‌گذارید تا خورشید که هر روز در آسمان می‌تابد، همگی بر اساس رنگشان توصیف می‌شوند. تا به این حال به این موضوع دقت کرده‌اید که خورشید به واسطه رنگ خود، همواره گرم و سوزان به نظر می‌رسد، در حالی که سایر ستاره‌‌ها به واسطه رنگ نقره‌ای خود، سرد و لطیف به نظر می‌رسند.

این در حالی است که همه ستاره‌ها ماهیتی یکسان دارند و همگی گرم و سوزانند. از این به بعد که مشغول آشپزی هستید، به خاطر لذتی که خودتان از خوردن می‌برید، بیشتر روی تزئین خوراکتان وقت بگذارید. این کار همچنین روی باز شدن اشتهای کودکانتان نیز تاثیرگذار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 2 = 1