چگونه سطوح چوبی را دکوپاژ کنیم

چگونه سطوح چوبی را دکوپاژ کنیم

چگونه سطوح چوبی را دکوپاژ کنیم

شاید خیلی از شما عزیزان تا به حال وسایل دکوپاژ شده زیادی دیده باشید و بخواهید وسایل خانه خود را به این روش هنری زیباتر کنید. اگرچه اصول پایه دکوپاژ روی سطوح مختلف یکسان است، اما طبیعی است که نحوه اجرایی کردن این روش‌ها روی هر سطح کمی با یکدیگر متفاوت باشد. یکی از سطوحی که می‌توان به راحتی و تنها در عرض چند دقیقه، به کمک دکوپاژ به آن جانی دوباره بخشید، سطوح چوبی است. در ادامه با آموزش نحوه انجام دکوپاژ روی چوب، به شما کمک می‌کنیم تا جانی تازه به خانه و زندگی خود ببخشید.

مراحل انجام دکوپاژ روی چوب

برای اینکه به فرآیند انجام دکوپاژ سرعت ببخشید، بهتر است از همان ابتدای کار وسایل مورد نیازتان را دم دستتان بگذارید. این وسایل شامل وارنیش، قلمو، جعبه چوبی، طرح مورد نظرتان (به صورت پارچه، دستمال کاغذی، کاغذ کادو و یا ترانسفرهای آماده)، چسب شفاف، رنگ اکریلیک و سمباده هستند. پیش از اینکه فرایند دکوپاژ را شروع کنید باید سطح چوبی خود را به خوبی سمباده بکشید، به طوری که هیچ ناهمواری روی سطح چوبی مورد نظرتان باقی نماند، پس از انجام این کار بهتر است سطح چوبتان را به وسیله پنبه آغشته به الکل تمیز کنید و بعد آن یک بار دیگر سطح سمباده شده را با دستمال مرطوب پاک کنید.

چگونه سطوح چوبی را دکوپاژ کنیم

حالا وقت اضافه کردن رنگ زمینه به کارتان است، رنگ اکریلیکی که خریداری کرده‌اید را ا کمی آب رقیق کنید و سپس به کمک آن سطح سمباده شده را با سه لایه رنگ بپوشانید. هنگام لایه بندی رنگ‌ها باید حواستان باشد که رنگ زمینه‌تان ترک برندارد، برای اجتناب از این موضوع باید اول سطح سمباده شده را با یک لایه نازک رنگ بپوشانید و اجازه دهید کاملا خشک شود، پس از خشک شدن لایه اول نوبت به کشیدن لایه دوم می‌رسد، ضخامت لایه دوم باید کمی بیشتر از ضخامت لایه اول باشد.

توجه داشته باشید که:

پیش از کشیدن لایه سوم نیز باید اجازه دهید دومین لایه از کارتان کاملا خشک شود، پس از این که لایه دوم کار به خوبی خشک شد نوبت به کشیدن لایه سوم می‌رسد که طبیعتا باید ضخیم‌تر از لایه دوم باشد. پس از این که لایه سوم از رنگتان خشک شد، نوبت به انداختن طرح روی سطح می‌شود. شاید جذاب‌ترین مرحله از فرآیند دکوپاژ همین مرحله باشد، با این حال باید حواستان باشد که این جذابیت حواستان را پرت نکند و باعث ایجاد ایراد در کارتان شود.

در این مرحله باید ابتدا پشت تصویرتان را به چسب دکوپاژ آغشته کنید، توجه داشته باشید که باید این کار را از مرکز تصویر آغاز کنید. سپس طرح را روی سطح مورد نظر می‌چسبانیم، در مرحله باید دقت کنیم که زیر طرحمان حباب ایجاد نشود. پس از این که طرح خشک شد، سطح آن را با چسب شفاف دکوپاژ می‌پوشانیم. پس از خشک شدن لایه سطحی چسب شفاف دکوپاژ، باید یک لایه وارنیش روی طرحمان بکشیم. وارنیش براق، مناسب‌ترین نوع وارنیش برای انجام کار دکوپاژ است. مطالبی که خواندید، تمام چیزی بود که پیش از شروع کار دکوپاژ باید می‌دانستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

73 − = 66