معرفی نقاش بزرگ پیر آگوست رنوآر

پیر آگوست رنوآر

پیر آگوست رنوآر که بود

نقاش بزرگ فرانسوی بود که در سال 1841 به دنیا آمد. او در ابتدا به عنوان نقاش تجاری فعالیت می کرد و در ادامه به نگهبانی  موزه لوور پاریس فعالیت داشت. از او می توان به عنوان رهبر جنبش امپرسیون یاد کرد. وی پدر پییر آگوست بازیگر، جین رنوار فیلم ساز، كلود رنوار هنرمند سرامیك و همچنین پدر بزرگ كلود رنوار فیلم ساز(فرزند پییر) است. نقاشی های او بیشتر به بیان زیبایی و حس گرایی زنانه می باشد و از این رو بسیار طرفدار داشته است. به دلیل فقر مالی مجبور به کار و یادگیری حرفه شد و در همان کودکی به کمک پدرش پرداخت. پدر او به نقاشی و طراحی روی ظروف چینی مشغول بود و ذوق پیر آگوست رنوآر از همان روز ها نمایان شد.

دوران نوجوانی

در دوران تحصلیش با کلود مونه آشنا شد و عضو گروه آن ها شد. و از آن به بعد اکثرا با مونه همراه بود. او در چند نمایشکاه امپرسیونیسم همراه مونه و سایر پیش گامان این عرصه فعالیت داشت. در طول سال های 1878 تا 1883 به صورت انفرادی نمایشگاه هایی بر پا کرد. البته در سال 1875 به دلیل مشکلات مالی هنرمندان فعال در زمینه امپرسیونسم آن ها مجبور به حراج آثار خود شدند. در کنار کمک کردن به پدرش و کار او یاد گرفت حرفه ای تر نقاشی کند. برای همین به نقاشی برای مبلغین مذهبی پرداخت. با گذشت زمان تصمیم گرفت که فقط نقاشی کند.

او به مدرسه هنرهای زیبا رفت و خود را در نقاشی به درجه استادی رساند. رنوار در 23 سالگي تابلوي معروف خود يعني اِسْمِرالْدْ را در يك نمايش‏گاه نقاشي به معرض نمايش گذاشت. در تمام سال های بعد این نقاشی و سایر نقاشی های سبک او باعث شهرت و ثروت او شد. پیر آگوست رنوآر به سبك اِمْپِرسيونيسْمْ نقاشي مي‏كرد كه نمايش حالات به وسيله رنگ‏هاي مختلف، مشخصه اصلي اين سبك بود. نکته قابل توجه این سبک آن است که نقاشان در هوای آزاد نقاشی می کردند و بسیار زیاد بر اثرات نور بر نقاشی تاکید داشتند.

پیر آگوست رنوآر

نقاشی های معروف پیر آگوست رنوآر

برخی از آثار اگوست رنوآر عبارت بودند از: ضیافت در شب، که از بهترین آثار امپرسیونیسم به شمار می‌رود، و همچنین آسیای گالِت، تاب، و لوژ نیز جز طرح های معروف او می باشند.

در گذشت پیر آگوست رنوآر

این نقاش بزرگ پس از ۷۸ سال زندگی که ۹ سال آخر آن به گوشه نشینی بر اثر بیماری رماتیسم سپری شد، در ۳ دسامبر ۱۹۱۹ در فرانسه درگذشت.

پیشنهاد می کنیم زندگی نامه لئوناردو داوینچی را نیز مطالعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 × 1 =