آشنایی با هنر معرق کاشی

معرق کاشی

معرق کاشی یا کاشی شکسته

از گذشته تا کنون ایرانی ها با کاشی هنر های بسیار زیادی را اجرا کرده اند. کاشی شکسته یا معرق کاشی نیز یکی از این هنر ها می باشد. خلاصه داستان این است که هنر جویان این رشته با تکه های کاشی اشکال مختلف هندسی ، نقاشی و طراحی را پیاده سازی می کنند. شکستن کاشی به این راحتی نیست و نیاز به آموزش های خاص و گذراندن دوره های آموزشی می باشد.

در این آموزش ها هنر جویان یاد میگیرند که چطور با ساتفاده از ابزار شکل های مختلفی را به کاشی های شکسته بدهند. هم چنین باید رنگ بندی و طراحی های مختلف را نیز یاد بگیرند. این هنر طرفداران بسیار زیادی دارد. حتی در بین خانم ها از این جهت که در خانه قابل انجام است محبوبیت زیادی دارد. معرق کاشی چیدمان تکه های نامنظم کاشی به صورت منظم در مجموعه اصلی می باشد. هم چنین تمام فرایند شکستن با دست انجام می شود و با دستگاه اتوماتیک نیست.

معرق کاشی

معرق کاشی در دکوراسیون

از آن جایی که فرایند تولید و شکستن کاشی کاملا به صورت دستی می باشد لذا دارای ارزش هنری بسیار زیادی می باشد. از طرف دیگر رنگ و لعاب این نوع کاشی بسیار زیاد است و باعث می شود تابلو های آماده شده بسیار چشم نواز باشند. در نتیجه توانسته جای خود را در خانه های لوکس ایرانی و حتی خارج از کشور باز کند. جدایی از بحث تابلو در طارحی دکوراسیون داخلی ، نما سازی ساختمانی و فضای شهر ها بسیار پیشرفت داشته است.

از آن جا که کاشی شکسته با طراحی شروع می شود، نیاز است که در ابتدای کار طرح ها را بشناسید و به دنبال طرحی مناسب برای خودتان باشید. البته اگر ذوق هنری بالایی داشته باشید و یا دستی بر قلم داشته باشید می توانید طرح خودتان را خودتان طراحی کنید و کار معرق کاشی خود را خاص تر کنید.

پس از انتخاب یا طراحی طرح کلی نوبت به انتخاب کاشی می رسد. در این مرحله است که باید دید هنری خودتان را به رخ بکشید و با انتخاب کاشی با رنگ های مختلف به طرح اولیه جان ببخشید. می توانید کاشی را به مدل های مختلف شکسته و آن را در طرح اصلی استفاده کنید. مرحله آخر نیز چسباندن کاشی ها به نقطه مورد نظر است که با چسب مخصوص این کار انجام می شود. در آخر نیز ملات و دوغاب به میزان مناسب استفاده می شود تا درز ها و فاصله های به وجود آمده را پر کند. با ما همراه باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code