آشنایی مقدماتی هنر کاشی شکسته

هنر کاشی شکسته

هنر کاشی شکسته

یکی از به روز ترین هنر های دستی می باشد. این هنر در بین بانوان بسیار پرطرفدار می باشد. کاشی شکسته یا معرق کاشی ها بسیار احساس بر انگیز ، رنگارنگ ، پر هیجان ، و خاطره بر انگیز هستند. نکته دیگر این است که فقط نگاه کردن و بحث بصری آن ها نمی باشد و باید برای مخاطب از نظر لمس کردن نیز جذاب باشد. برای این منظور پس از اتمام کار سطح آن را با کمک سمباده یک دست می کنند. با انجام این کار علاوه بر سطح یک دستی که ایجاد می شود لبه های تیز کاشی های شکسته را نیز می گیرند. به این ترتیب سطح بدون پستی و بلندی آماده می شود.

نکات بسیاری در ساخت کاشی شکسته رعایت می شود. مثلا اگر کار شما قرار است در سطحی افقی مانند میز کار یا پله استفاده شود، باید آن قدر سطح پایانی کار را یک دست تحویل دهید که شیشه بدون لق خوردن روی آن قرار گیرد، یا بدون اینکه پا صدمه ببیند بتوان روی آن راه رفت.برای ابتدای کار معمولا توصیه می شود با تابلو، ظروف یا گلدان شروع شود و از چسب مناسب استفاده شود.

کاشی شکسته

لایه های زیرین کاشی شکسته

در حالت کلی برای فضای داخلی می توان از چوب ، سفال ، شیشه یا هر چیز دیگری به جز پلاستیک قابل انعطاف استفاده کرد و محدودیتی برای سطح زیرین وجود ندارد. صرفا سطوح مختلف ممکن است کار شما را سخت تر یا آسان تر کنند. هم چنین برای فضای بیرون بهترین پیشنهاد سفال است. چرا که چوب و یا سایر سطوح به مرور زمان و آب و هوا ممکن است تاب برداند یا از بین بروند و کار شما را بی ارزش جلوه کنند.

برای شکستن کاشی ها نیز روش های بسیاری وجود دارد. هستند فروشگاه هایی که کاشی شکسته را به صورت آماده می فروشند. هم چنین می توانید پس از انتخاب رنگ و طراحی ذهن تان کاشی های انتخابی را در دستمالی پیچیده و به آن ها ضربه بزنید و آن ها رو خورد کنید. سپس آن ها را که ممکن است دو تکه همسان داشته باشند در جای خود بچینید. هم چنین راه سومی نیز هست که استفاده از انبر مخصوص می باشد. خصوصیت استفاده از انبر این است که شما می توانید مثلا 20 تکه مثلث آبی و 30 تکه دایره قرمز بشکنید و در طراحی نظم بهتری را به مخاطب نشان دهید. البته استفاده از انبر زمان بسیار زیاد تری خواهد گرفت که کاملا طبیعی و منطقی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code