بيوگرافي ژاک لوئی داوید

ژاک لوئی داوید 2

ژاک لوئی داوید نقاش بزرگ فرانسوی

ژاک لوئی داوید نام یك نقاش فرانسوی می باشد كه در تاریخ 30 اوت 1748 به دنیا آمد. این نقاش نامدار جز اولین كسانی بوده كه سبك نئوكلاسیسم را در كارهایش پیشه كرده است. وی از معروف ترین انقلابیون فرانسوی محسوب می شود. در این حد كه به خاطر نقشش در اعدام لوئی شانزدهم او را به پای میز محاكمه كشاندند. هر چند با بخشش لوئی هجدهم مواجه شد و اعدام نشد. لوئی هجدهم از وی خواست تا با او همكاری كند. اما ژاک لوئی داوید ترجیح داد از این كار بپرهیزد و درخواست تبعید خودش به بلژیك را ارائه كرد و به آن جا رفت.

دوران نوجوانی 

پدر او در 9 سالگی در یك دوئل جان خود را از دست داد. در نتیجه او با عمو هایش بزرگ شد و غرور و لجبازی اش نیز به همین خاطر با او بزرگ شدند. او در صورت خود یك تومور داشت كه مانع از حرف زدنش می شد. همین امر باعث شد كه همیشه دفتر و قلم به همراه داشته باشد و همیشه در حال نقاشی و طراحی باشد. در نتیجه تصمیم گرفت نقاش شود بر خلاف خواسته عمو ها و مادرش كه می خواستند او مهندس شود.

 

نقاشی های معروف ژاک لوئی داوید

معروف ترین آثار او را می توان سوگند هوراتی ها( در سال 1784)، مرگ سقراط ( در سال 1787) ،تبرداران برای بروتوس جسد پسرانش را می‌آورند ( در سال 1789) ،مرگ مارا (در سال 1793) ،مداخله زنان اهل سابین(در سال 1799)، تاج گذاری ناپلئون( در سال 1806) و پاپ پیوس هفتم ( در سال 1805) دانست. مهم ترین اثر داوید مرگ مارا بود كه شخصیت آن یكی از انقلابیون را و نحوه مرگش را به تصویر می كشید. این اثر به حدی سیاسی بود كه او را به زندان كشاند.

ژاک لوئی داوید

در گذشت ژاک لوئی داوید

همان گونه كه گفته شد وی به درخواست خودش توسط ناپلئون به بروكسل بلژیك تبعید شد. در آنجا كمتر به كار نقاشی پرداخت و برای آخرین كارش نوشت : این آخرین تصویریست که خواهم کشید و در این کار از خودم فراتر خواهم رفت و تاریخ ۵۷ سالگی ام را در آن قرار می دهم و پس از این دیگر قلمو هایم را بر نخواهم داشت. اخرین اثر هنری او مارس توسط ونوس و گریس ها خلع سلاح می شود نام داشت كه در سال 1824 تمام شد. این اثر بیش از ده هزار بازدید داشت. در بهار 1825 صورت او كم كم از بین رفت و نهایتا در دسامبر همان سال درگذشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 × = 42