نقاشی روی چرم با طرح‌های زیبا

نقاشی روی چرم با طرح‌های زیبا

نقاشی روی چرم یکی دیگر از هنرهای بسیار زیبایی است که از دیرباز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این هنر از ایام گذشته در ایران رایج بوده است و با عنوان “نقاشی قهوه‌خانه ای” شناخته می‌شود. این نوع از نقاشی یا به عبارت بهتر این هنر می‌تواند بر روی چرم مصنوعی و چرم طبیعی پیاده سازی شود و اثر خلاقانه و زیبایی را به بار آورد. (بهترین چرم برای این کار چرم طبیعی گوسفندی دباغی شده است.)مورد بسیار مهمی که در این نقاشی ایفای نقش می‌کند خلاقیت و ایده‌های به کار رفته در این هنر است تا بتواند اثر به وجود آمده را ماندگار نماید. بیشترین نقش‌های به کار رفته مینیاتوری، گل مرغی و نقش‌های قدیمی است.

نقاشی روی چرم برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

این هنر به صورت تزئینی است و برای زیبا سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا برای اشیایی مانند انواع کیف(دوشی، کیف پول، جامدادی)، کفش، جلد برخی از کتاب‌های نفیس و کتاب‌هایی مذهبی همچون قرآن و تابلوهای نقاشی بسیار زیبا و جلدهای چرمی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نقاشی روی چرم

چگونه می‌توان روی چرم نقش و نگار ایجاد کرد؟

برای نقاشی روی چرم شما به ابزارهایی مانند: کاغذ، کاربن، رنگ (که خود به دو دسته تقسیم می‌شوند: رنگ الکلیک، رنگ اکرولیک)، قلم مو یا راپید،خط کش، کاتر و چرم و … نیاز دارید. در این مقاله هدف ما آموزش نحوه‌ی نقاشی روی چرم به صورت مرحله به مرحله نیست. لذا به طور مختصر می‌توان گفت: ابتدا طرح مورد نظر روی کاغذ کشیده می‌شود و با استفاده از کاربن طرح به پشت کاغذ منتقل می‌شود. حال طرح آماده است و می‌تواند روی چرم قرار گیرد و با ایجاد فشار خطوط به صورت کمرنگ روی چرم منتقل می‌شوند. برای اینکه طرح روی چرم بهتر بنظر برسد باید با استفاده از قلم مو و یا راپید قلم گیری انجام می‌شود. سپس با استفاده از رنگ‌هایی که انتخاب کرده‌اید می‌توانید رنگ کردن چرم را آغاز نمایید.

نکته:

رنگ ها می‌توانند در آب و یا الکل حل شوند. در صورتی که رنگ پودری یا همان رنگ الکلیک انتخاب نموده‌اید باید از حلال الکل استفاده نمایید. و در صورتی که رنگ اکرولیک انتخاب کرده‌اید می‌توانند مانند گواش از آنها استفاده نمایید ولی فراموش نکنید که این نوع رنگ پس از خشک شدن قادر به حل در آب نخواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code