انواع رنگ برای نقاشی

انواع رنگ در نقاشی زیبا

نقاشی‌ها یکی از آثار چشم‌نوازی هستند که طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارند. بسیاری از افراد شیفته‌ی رنگ‌های موجود در نقاشی‌ها می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم درباره‌ی انواع نقاشی و رنگ نقاشی صحبت کنیم تا علاقه‌مندان با انواع نقاشی‌ها و رنگ‌های موجود برای خلق نقاشی‌ها بیشتر آشنا شوند. با ما همراه باشید.

انواع نقاشی و رنگ نقاشی

رنگ روغن:

رنگ روغن یکی از پرطرفدارترین انواع رنگ می‌باشد. در ساخت این رنگ از روغن‌های مختلفی مانند روغن بذر کتان، روغن بزرک، روغن دانهٔ خشخاش، روغن گردو و روغن گلرنگ استفاده می‌شود. رنگ روغن در دو نوع مات و براق ارائه شده است.

رنگ روغن

ماندگاری، انعطاف پذیری بالای لایه‌های خشک شده و امکان خلق انواع نقاشی شفاف و کدر، از جمله‌ ویژگی‌هایی هستند که موجب محبوبیت بالای این رنگ‌ها در طول چندین سال بوده‌اند.

پاستل:

پاستل از رنگدانه‌های به هم چسبیده تشکیل شده است. این رنگدانه‌ها دقیقا همان رنگدانه‌هایی هستند که در تولید سایر رنگ‌ها مانند آبرنگ و مداد رنگی از آن‌ها استفاده می‌شود. نقاشی‌های ایجاد شده با پاستل نسبت به سایر انواع نقاشی دارای مقاومت و پایداری کمتری هستند، به طوری که ممکن است در صورت تماس دست، خدشه‌ای به نقاشی وارد شود. به همین دلیل برخی افراد پس از اتمام نقاشی، از فیکساتیو استفاده می‌کنند. گاهی ممکن است واژه‌های مداد شمعی و پاستل به جای یکدیگر به کار برده شوند اما باید بگوییم مداد شمعی و پاستل کمی از یکدیگر متفاوت هستند و به کار بردن این دو واژه به جای یکدیگر، چندان صحیح نیست.

پاستل در چهار نوع سخت، نرم، مدادی و روغنی عرضه شده است که هر یک از آن‌ها ویژگی‌ها و کاربردهای مخصوص به خود را دارند.

رنگ اکرلیک:

از مخلوط کردن پودر رنگ و نوعی چسب، رنگ اکرلیک به دست می‌آید. جالب است بدانید این رنگ ضد آب است. یعنی در صورتی که آب به نقاشی اکریلیک شما برخورد داشته باشد، هیچ آسیبی به نقاشی وارد نمی‌شود. از دیگر مزایای رنگ اکریلیک امکان استفاده از آن بر روی بسیاری از سطوح می‌باشد. شما می‌توانید از رنگ اکریلیک برای نقاشی بر روی انواع سطوح پارچه‌ای و … استفاده کنید. از دیگر ویژگی‌های رنگ اکریلیک می‌توانیم به قابل شستشو بودن، سریع خشک شدن، سهولت در استفاده، مقاومت بالا در برابر اشعه خورشید، سازگاری با محیط زیست و نداشتن بوی نامطبوع اشاره کنیم. در صورتی که از قلم مو برای نقاشی اکریلیک بر روی یک سطح صاف و صیقلی استفاده کنید، ممکن است رد قلم بر جای بماند.

رنگ اکولین:

رنگ اکولین

اکولین از ترکیب جوهر و پیگمنت به دست می‌آید و ظاهری مشابه جوهر دارد. اثری که این رنگ بر روی کاغذ بر جای می‌گذارد به آثار آبرنگ شباهت زیادی دارد با این تفاوت که نقاشی اکولین کمی شفاف‌تر و ودرخشان‌تر است.

سخن پایانی …

همانطور که می‌دانید رنگ‌ها دارای تنوع بالایی هستند. آبرنگ، گواش و مداد رنگی از رایج‌ترین رنگ‌هایی هستند که اکثر ما از دوران کودکی از آن‌ها استفاده کرده‌ایم. در این مقاله سعی کردیم درباره‌ی رنگ‌هایی صحبت کنیم که افراد با آن‌ها برخورد کمتری داشته‌اند. در پایان باید بگوییم هر یک از رنگ‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند و برای کاربردهای ویژه‌ای طراحی شده‌اند، بنابراین نمی‌توانیم هیچ یک از آن‌ها را بر دیگری برتر بدانیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code