کاشی کاری سنتی ایران

کاشی کاری

کاشی کاری سنتی

در تاریخ ایران و از زمان های بسیار دور ، معماری و وابسته های آن بسیار عجیب و به نام بوده است. کاشی کاری نیز یکی از این موارد است. به مرور چنان این کار پیشرفت کرد که در مساجد و آرامگاه ها بسیار استفاده شد. در ابتدا بسیار از آجر های لعاب کاری شده استفاده می شده است و کم کم به شکل امروزی کاشی در آمده است.

انواع کاشی کاری قدیمی بر اساس تولید

  • کاشی معلقی

این نوع کاشی در ابعاد بسیار کوچک ساخته می شود. از کنار یکدیگر قرار گرفتن این تکه های کوچک نمای اصلی حاصل می شود. در قدیم برای بهبود بهتر و دوام بنای ساخته شده در نمای بنا از کاشی و سرامیک در هم استفاده می کردند. دلیل آن هم انبساط و انقباض مختلف کاشی و آجر است.

  • کاشی معرق

تکه های کوچک و بزرگ کاشی را در کنار هم در یک کاشی نشان می دهد. این کار بر اساس طراحی اولیه بوده و بسته به طرح نما های مختلفی به وجود می آید. بیشترین تولید این کاشی ها در کارگاه های مشهد ، اصفهان و تهران می باشد.

کاشی کاری

  • کاشی زرین فام

کاشی و ظروف زرین فام به رنگ سبز تولید می شوند. برای تولید آن علاوه بر گل سفال گری که در تمام کاشی ها استفاده می شود ، ماده گدازنده و سنگ چخماق نیز اضافه می کنند. این کار موجب می شود اولا درجه پخت محصول کمتر شود ثانیا استحکام بسیاری به محصول می دهد. این نوع کاشی در شهر های کاشان ، ری ، جرجان ، ساوه ، شوش و نیشابور تولید می شود.

  • کاشی هفت رنگ

این مدل کاشی دارای هفت رنگ متداول لاجوردی ، فیروزه ای ، قرمز ، زرد ، حنائی ، سفید و سیاه می باشند. ابعاد آن 15 * 15 سانتی متر می باشد. این کاشی ها را در کنار هم میچینند و طرح های بسیار متفاوت و چشم نوازی ایجاد می کنند. مراکز مهم تولید این نوع کاشی اصفهان، مشهد و گاها تهران می باشد.

  • کاشی مینایی

کاشی کاری مینایی یکی از هنرهای تزیینی کاربردی و قدیمی ایران می باشد. این نوع کاشی با طرح های مختلفی هم چون نقوش هندسی ، گل و گیاه و یا اسلیمی نقاشی شده اند. در معماری های قدیمی یان سبک کاشی بیشتر به رنگ آبی در بنا ها استفاده میشده است. آرامش رنگ آبی باعث میشده تا گزینه بسیار مناسبی برای استفاده در بیرون بناها و یا مناره ها باشد. متاستفانه تولید این نوع کاشی در حال منسوخ شدن می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code