راز سرزندگی در رنگ لباس عشایر

رنگ لباس عشایر

وقتی به زندگی اقوام مختلف ایرانی نگاه می‌کنیم، درمی‌یابیم تنوع رنگ لباس، یکی از چشمگیرترین خصیصه‌های سبک زندگی محلی است. قضیه فقط رنگ لباس محلی ایرانی نیست، ظرافت پارچه‌های، زری دوزی‌های خلاقانه، آویزهایی مثل سکه و کرور کرور چینی که در دامن این لباس‌ها دیده می‌شوند، همگی در کنار یک دیگر شاهکاری بصری خلق می‌کنند.

زنان عشایر برای پوشاندن سر خود، از مینا و لچک استفاده می‌کنند. هنگام انتخاب مِینا معمولا با پنج انتخاب آبی، زرد، سبز، سرخ یا بنفش مواجه هستید، رنگ مِینا شما باید با رنگ لباس و لچکتان ست باشد. توجه داشته باشید که ست، نه به معنای یکسان بودن، بلکه به معنای ایجاد هارمونی بین رنگ روسری نازک حریر مانند خود یا همان مینا و رنگ لباس است. فکر نمی‌کنم کسی از شما باشد که نداند لچک چیست، لچک‌های عشایر معمولا با ترفندهای خیاطی طرح‌ دار شده‌اند و به همین جهت زیبایی منحصر به خود را دارند.

رنگ لباس برای عشایر در اولویت است

مهم‌ترین فاکتوری که حین انتخاب لباس برای عشایر مطرح است، رنگ لباس است. بخش اصلی تن پوش عشایر، جوه خوانده می‌شود که خود پیراهنی طرح‌دار است. جوه ممکن است با پارچه‌های مختلفی دوخته شود اما فارغ از جنس پارچه، حتما باید رنگی شاد و فرح بخش داشته باشد. اگرچه پوشیدن لباس‌های تیره در دوران سوگواری امری مرسوم و عادی است، اما به جز آن عشایر ترجیح می‌دهند به جای تغییر رنگ لباس، طرح البسه‌ای که می‌پوشند را تغییر می‌دهند. رنگ‌هایی که استفاده از آن‌ها حین دوخت لباس مرسوم است، هرکدام نماد پدیده خاصی هستند، اما خواستگاه همه این پدیده‌ها طبیعت است. برای مثال رنگ سرخ لباس عشایر، نماد رنگ‌ گل‌هایی است که در دامنه کوه می‌رویند.

رنگ لباس عشایر1

طبق سنتی قدیمی، حجم پارچه مورد استفاده برای دوخت لباس در سنین مختلف متفاوت است، برای مثال حجم پارچه مورد استفاده برای دختران هجده ساله، کم‌تر از حجم پارچه‌ای است که از آن برای دوخت لباس دختران بیست ساله استفاده می‌شود و به همین ترتیب با افزایش سن، حجم پارچه افزایش پیدا می‌کند. از نظر عشایر، رنگ لباس می‌تواند مشکلات جسمی و روحی آن‌ها را درمان کنند و اتفاقا خودشان رنگ لباس‌هایی که انتخاب می‌کنند را راز سرزندگی و طراوت خود می‌دانند.

چرا از سنت‌های خود دور بمانیم؟

حالا که فهمیده‌ایم سننمان تا چه اندازه زیبا و پویا هستند، چرا آن‌ها را در آغوش نکشیم؟ برخلاف سنت اصیل ایرانیان، این روزها کم‌تر کسی لباس‌ها رنگارنگ می‌پوشد و افراد بیشتر به سمت پوشیدن لباس‌های تیره گرویده‌اند، امری که به گفته روانشناسان در دراز مدت تاثیر عمیقی روی روحیه افراد جامعه خواهد گذاشت. سوال این جا است، چرا ملتی که دارای چنین فرهنگ زیبایی است، باید تحت تاثیر خرده فرهنگ‌های سطح پایین مجامع غربی قرار بگیرد؟

راز سرزندگی در رنگ لباس عشایر

بیایید برای یک بار هم که شده رودربایستی را کنار بگذاریم و هر کدام برای خودمان یک لباس رنگارنگ تدارک ببینیم. شما حتی می‌توانید یاد بگیرید که چطور این لباس‌ها را بدوزید و از فروش آن‌ها کسب درآمد کنید. چه برای خریدن این لباس‌ها و چه برای یادگیری کافی است کمی نتایج جست‌وجوی گوگل را بالا و پایین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code