راز غیرسمی بودن رزین چوب

راز غیرسمی بودن رزین چوب

مرز بین سمی یا غیرسمی بودن رزین چوب واقعا باریک است، افراد حرفه‌ای می‌دانند که از چه رزینی برای انجام کارهای هنری استفاده کنند، اما اگر تازه کار هستید و قصد ورود به این عرصه را دارید،باید بدانید که برای انجام کارهای هنری نمی‌توانید از رزین چوب صنعتی استفاده کنید، این در حالی است که بسیاری از افراد تازه کار مرتکب این خطا می‌شوند و از انواع رزین چوب صنعتی برای انجام کار هنری استفاده می‌کنند.

اپوکسی مخصوص انجام کارهای هنری از خالص‌ترین مواد اولیه ساخته شده و در فرمول آن هیچ حلال یا رقیق کننده ارزان قیمتی به کار نرفته، بنابراین هیچ بخارات سمی و غیرسلامتی از آن خارج نمی‌شود. رزین چوب و سخت کننده را به نسبت برابر با یکدیگر ترکیب کنید و محلول حاصله را به مدت سه دقیقه هم بزنید، هنگام انجام این کار باید دستکش به دست داشته و پنجره‌های محیط را باز گذاشته باشید. توجه کنید که اپوکسی غیرسمی، می‌تواند پس از ترکیب شدن با سایر مواد تبدیل به ماده‌ای سمی شود،

برای مثال اگر در هنگام افزودن الکل به رزین چوب‌، به مقدار الکل دقت نکنید، ممکن است ماده‌ای سمی حاصل شود. ترکیبات سمی، می‌توانند از طریق پوست، دهان و بینی وارد بدن شما شوند. حواستان را به سخت کننده‌هایی که از آن‌ها استفاده می‌کنید هم جمع کنید، این سخت کننده‌ها حتی اگر غیرسمی باشند، عمدتا حساسیت زا هستند. حساسیت‌ زاترین سخت کننده‌ها پلی آمین‌های آلفا هستند که با ساختار قلیایی خود موجبات تورم و خارش پوست را فراهم می‌آورند و در نهایت موجب اگزماهای اگزوکسی می‌گردند.

بررسی غیرسمی بودن رزین چوب برای محیط طبیعی

به هیچ عنوان ضایعات کار خود را درون محیط زیست رها نکنید، این ضایعات به شدت به محیط‌های طبیعی، به خصوص محیط‌های آبی آسیب وارد می‌کنند. نکته بعدی که باید به آن دقت داشته باشید این است که هیچکدام از ضایعات نباید به هیچ عنوان وارد شبکه فاضلاب یا سیستم دفع زباله‌های خانگی شوند، هر تفاله‌ای که در نتیجه کار با اپوکسی ایجاد شود، باید پس از بسته بندی به نزدیک‌ترین مرکز دفع پسماندهای خطرناک ارسال گردد.

قوطی‌های رنگ، رزین چوب و سفت کننده‌ها باید در تمام مدت پلمپ شده باقی بمانند. در صورت مشاهده محیط‌های آلوده به یکی از این سه ماده، سریعا دست به کار شوید و محیط مذکور را تمیز کنید. حتی انواع غیرسمی رزین چوب نیز آتش‌زا هستند، بنابراین محیط کارگاه باید دارای دمای متعادل باشد. حین انجام فرآیندهای هنری، باید کف کارگاه را به وسیله یک زیرانداز پلاستیکی بپوشانید و به هیج عنوان اجازه ندهید مواد شیمیایی روی ابزار آلات چند بار مصرف باقی بمانند.

غیرسمی اما آسیب زا

غیرسمی اما آسیب زا

لازم به ذکر است که در هنگام کار در کارگاه باید از لباس مخصوص، ماسک و دستکش استفاده کنید، حتی اگر از غیرسمی بودن مواد مطمئن باشید. لباسی که می‌پوشید باید راحت باشد، یعنی نباید حرکت شما را محدود کند یا موجب عرق کردنتان شود. هنگام سمباده کشیدن، باید از عینک و ماسک ضد کربن استفاده کنید تا آسیبی به چشم و ریه‌تان نرسد. بی‌شک شما می‌توانید به کمک رزین چوب، زیباترین آثار هنری ممکن را خلق کنید. آثار ساخته شده به کمک رزین چوب شفاف و فانتزی هستند اما این موضوع نباید موجب فراموش کردن ماهیت شیمیایی این ماده اغوا کننده باشد.

مطلب پیشنهادی :

رزين و انواع آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =