کاشی ، رنگی بر نقش کویر

کاشی رنگی بر نقش کویر

کاشی، رنگی بر نقش کویر

کاشی یکی از اشیایی است که در آن هنر و علم با هم  تلفیق می‌شوند و در نهایت به ایجاد یک هنر جدید منجر می‌شوند. این هنر همان هنر کاشی‌کاری است. ساخت کاشی و استفاده از آن، از گذشته تا به امروز رایج بوده است و همواره مورد استقبال قرار گرفته است. گرچه این شئ امروزه به شکل صنعتی تولید می‌شود ولی در گذشته همواره افراد مختلفی در کارگاه‌ها و در کنار کوره‌ها با پخت کاشی‌ها به آموزش و تحصیل پرداخته‌اند. به همین دلیل می‌توان گفت ساخت کاشی یکی از علم‌هایی است که از گذشته به ما رسیده تا هنر دست برخی از هنرمندان را به رخ بکشد.

کاشی و کویر

کاشی و کویر:

شاید از خود بپرسید که این دو چه ارتباطی با یکدیگر می‌توانند داشته باشند؟

معمولا در هر هنری شهری بیش‌تر از شهرهای دیگر پیشتاز است. در هنر ساخت کاشی و کاشی‌کاری از ایام دور شهرهای کاشان و اصفهان و قم و یزد که جزء شهرهای کویری و نیمه کویری ایران محسوب می‌شوند در رتبه‌ی اول قرار دارند لذا به همین دلیل کاشی را رنگی بر پهنه‌ی کویر می‌دانند. همان طور که می‌دانید برای تهیه‌ی کاشی 3 عنصر اصلی : آب، آتش، خاک باید وجود داشته باشند (که در نهایت رنگ و نقش نگار به آن افزوده می‌شود.) در مناطق کویری و نیمه کویری این 3 عنصر را به راحتی می‌توان در طبیعت در کنار یکدیگر یافت. از این رو حتی می‌توان گفت  کاشی هنری است برخاسته از دل کویر تا با هنرنمایی دستان پر توان هنرمندان نوازنده‌ی دل و جان باشد.

و در پایان…

در میان شهرهای گفته شده شهر قم شهرت بیشتری در این هنر دارد. معمولا در مناطق مذهبی این هنر پیش از پیش به چشم می‌خورد چون از کاشی‌های کوچک و بزرگ و برای زیبا سازی مساجد و بقاع و مراقد استفاده می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code