رنگ چیست و چه کاربردی دارد

رنگ چیست

رنگ چیست

واقعا تا به حال فکر کرده ید که رنگ چیست ؟ انواع رنگ کدامند؟ دانشمند معروف انگلیسی نیوتون در سال 1666 کشف کرد که چطور نور خالص سفید از یک منشور عبور داده شود، به رنگ های قابل دیدن تبدیل می شود. هم چنین او کشف کرد که هر رنگ برای خودش دارای طول موج معینی است که قابلیت تجزیه به سایر رنگ ها را ندارد. اما با ترکیب نور ها می توان رنگ های مختلفی را ایجاد کرد.برای مثال ترکیب نور آبی و نور زرد ، سبز را نمایان میکند. به این رنگ ها ترکیبی می گویند. اما رنگ های دیگری هستند که در صورت ترکیب سفید را نشان می دهند. در واقع یک دیگر را خنثی می کنند. این رنگ ها را مکمل می نامند، مانند ترکیب زرد و ارغوانی.

پس در این تعریف رنگ درک ما از امواج با طول موج های مختلف است و فرایندی ذهنی محسوب می شود. در علم فیزیک رنگ نوری است دارای طول موج معین که قابل ضبط است. برخی فلاسفه رنگ را صرفا یک تصویر ذهنی می دانند.

یک هنرمند نقاش زندگی را در رنگ ها میبیند و با جان و دل رنگ ها را حس می کند. هم چنین در روانشناسی رنگ را ذاتی و غیر قابل تفکیک از روان می دانند. در واقع معتقدند که از روی رنگ ها می توان به افکار درونی ادم ها پی برد. در روانشناسی بحثی هست به نام روانشناسی رنگ که به تفکیک رنگ ها بر اثاث خلق و خوی انسانی پرداخته است. مثلا رنگ های طیف قرمز رنگ های گرم محسوب می شوند و باعث جنب و جوش و حرکت هستند. در مقابل رنگ های طیف آبی رنگ های سرد هستند و رنگ خواب و آرامش هستند.

رنگ چیست

عوامل موثر در انتخاب رنگ

سن

معمولا در کودکان رنگی های زنده و رنگ های اصلی مورد پسند تر از بزرگسالان است.

زمینه هوشی و عاطفی

سلامت جسم و روان انسان در انتخاب رنگ مورد علاقه موثر است.

محل زندگی

جغرافیای محل سکونت بسیار تاثیر گذار است. مثلا کویر یا جنگل. تا به حال دقت کرده اید در شمال کشور پوشش اکثر زنان سبز و گل دار است؟

طبقه اجتماعی از لحاظ در آمد

افراد پر درآمد رنگ هی مرکب و سبک را می پسندند اما افراد کم درآمد تر رنگ های براق

فصول سال

استفاده از رنگ تیره در زمستان برای جذب گرمای خورشید و رنگ روشن در تابستان مورد توجه انسان است

شهر و روستا

رنگ های مورد پسند شهری ها و روستایی ها نیز با توجه به منطقه جغرافیایی متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

70 + = 79