کاشی هفت رنگ چیست؟ نگاهی مختصر به کاشی هفت رنگ

کاشی های هفت رنگ

کاشی هفت رنگ چیست؟ نگاهی مختصر به کاشی هفت رنگ

 

یکی از کاشی‌های بسیار زیبا که از دیرگاه در معماری ایران مورد استقبال بوده است کاشی هفت رنگ است. علت نام گذاری این کاشی، هفت رنگ مورد استفاده در ساخت آن می‌باشد. رنگ‌های رایج به کار رفته در این کاشی عبارتند از: سیاه ، سفید، لاجوردی، فیروزه‌ای، زرد، حنایی و قرمز می‌باشند. ترکیب این رنگ‌ها در کنار یکدیگر بسیار زیبا است . به همین دلیل از این کاشی‌ها بیشتر در بقعه‌ها، مساجد و حتی در منازل شخصی نیز استفاده می‌شده است . ابعاد این کاشی متناسب با قسمتی که به کار می‌رود متغیر است. به عنوان مثال ابعاد 15*15 و یا 20*20 برای منازل و در مکان‌های مذهبی از ابعاد 7.5*15 و یا 10*20 سانتی متر استفاده می‌شود.

کاشی هفت رنگ

کاشی هفت رنگ نقشی از فرهنگ و هنر:

کاشی‌های هفت رنگ با دستان پرتوان هنرمندان این حوزه ساخته می‌شوند. نقش و نگارهای به کار رفته در این کاشی توسط هنرمندان به صورت دستی انجام می‌شود به همین دلیل تاکنون کشوری نتوانسته است همانند آن را تولید نماید و یا اینکه تغییراتی را در این کاشی به وجود آورد به همین دلیل  این کاشی به یکی از صنایع دستی اصیل ایران زمین تبدیل شده است. حال این شی کوچک چگونه می‌تواند نمادی از فرهنگ یک کشور باشد؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم هنر پا میان می‌گذارد و نقش‌ها و اشکال هندسی و اسلیمی می‌توانند با ادبیات و نقش‌های سنتی ترکیب شوند و  نمایانگر یک فرهنگ غنی باشند. ابیات و شعرهای به کار رفته در این کاشی زیبایی آن را دو چندان می‌کنند و استفاده از آن در مکان‌های مختلف می‌تواند یک آرامش خاصی را در بیننده‌ی آن ایجاد نماید. این هنر همواره ماندگار است لذا با استفاده از این کاشی‌های سنتی و با به وجود آوردن آثار زیبایی هنری و متفکرانه می‌توان در ترویج فرهنگ و هنر اصیل ایرانی و اسلامی تلاش نمود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code